5 klávesových skratiek pre copywriterov, ktoré vám ušetria nervy aj čas

5 klávesových skratiek pre copywriterov, ktoré vám ušetria nervy aj čas

Copywriteri, ale aj iní používatelia počítačov sa často dostávajú do situácii, v ktorých proti nim bojuje celý svet. No dobre, celý svet možno nie, no minimálne ich vlastný notebook, klávesnica, použitý font či samotný editor textu (Word). Z týchto situácii ich môžu pritom veľmi jednoducho dostať šikovné klávesové skratky. Ktoré sú tie najproblematickejšie a najpoužívanejšie? 

Úvodzovky 

Slovenský pravopis pozná len tieto úvodzovky „ “. Žiadne iné. Tie dolné majú háčiky smerom dole, horným zase smerujú háčiky nahor. Ak dávate úvodzovky cez shift + ô, napíše vám ich na 99 % zle. Slovenské úvozdovky sa používajú pri priamej reči, ale aj pri irónii.  

Viete, ako ich napísať? Spodné napíšete skratkou alt + 0123, vrchné zase skratkou alt + 0147. 

Pomlčka vs. Spojovník 

Toto je pomlčka – 

Toto je spojovník – 

Vidíte ten rozdiel? Spojovník sa používa pri spájaní slov, napríklad červeno-biely. Spojovník sa používa v iných situáciách, napríklad vo vetách, kedy chceme niečo naznačiť alebo zdôrazniť. Bolo to pekné – dali si na tom záležať.  

Spojovník píšeme klasicky na klávesnici vedľa shiftu. Pomlčku však píšeme skratka alt + 0150. 

Vertikálna čiara 

Vertikálne čiara vyzerá takto … | 

Ako vidíte, ide o veľmi jednoduchý znak, ktorý však robí mnohým ľuďom problémy. Prečo? Nevedia ho napísať. Ja ho používam denne pri písaní meta titles kvôli SEO optimalizácii. Za tento znak vždy napíšem názov domény ako ukončenie meta nadpisu. Donedávna som si tento znak vždy odniekiaľ skopíroval alebo vygooglil. Dnes však už viem, že sa píše skratko pravý alt + W. 

Ctrl + K 

Ctrl + C, ctrl + V, ctrl + X, ale i ctrl + B pozná takmer každý. Pri práci na SEO projektoch však človek strávi veľa času prelinkovávaním rôznych podstránok na iné podstránky. Skopírovať a vložiť cez spomínané skratky link vieme, no tiež som, trochu neznalý, donedávna anchor text označoval manuálne pomocou myši, následným klikom na „prepojenie“ alebo „vložiť URL“. Ak si chcete ušetriť dva kliky myšou, pouźívajte skratku ctrl + K. 

Hashtag 

Písanie príspevkov na Instagram a Facebook je jednoduchšie na mobile. Prečo? Lebo na klávesnici je aj pri základnej abecede krásne viditeľný hashtag #. Ako ho však napísať na klasickej PC klávesnici? Ak ho nechcete kopírovať zo svojich predchádzajúcich statusov, použite jednoduchú klávesovú skratku pravý alt + X. 

Potrebujete lepšie texty?

Zastrešíme vám copywriting

Ďaľšie články z kategórie

Tipy a triky

Grafika aj bez grafika? 5 tipov na rýchlu úpravu vizuálov

Staráte sa o marketing svojej firmy sami a nemôžete si dovoliť grafika? Ak nechcete, aby vaše výtvory skončili niekde na internete ako grafický odpad, dávajte si veľký pozor na to,...

čítať článok

5 tipov príspevkov, ktoré na sociálne siete nepatria

Existuje veľké množstvo príspevkov, po ktorých odoslaní si do pár minút dokážete pokaziť vašu firemnú identitu. V návale emócii a po troch pohároch testosterónu sa v bezpečí domova za počítačom...

čítať článok

5 najnepríjemnejších chýb na weboch

Pomalý loading Nie je nič horšie, ako keď sa vám 10 sekúnd načítava jedna podstránka. Ak sa chce človek niekam preklikať, strávi pri tom desiatky otravných minút. Ak nakoniec aj...

čítať článok

Certifikovaní

partneri

Viem, chcete odísť :(
Zvýšime Vám návštevnosť či konverzie. Bezplatná konzultácia.
Pokojne nechajte na seba kontakt nižšie a radi sa vám ozveme. 
Áno, chcem konzultáciu!
Stlačením tlačidla vyjadrujete svoj súhlas k spracovaní osobných údajov.

Nie, naozaj odchádzam.
close-link